Porady

Co zamiast lampy sodowej?

Co zamiast lampy sodowej?

Uprawa roślin w namiotach growbox wymaga użycia specjalnego oświetlenia, dzięki któremu rośliny mogą rosnąć. Bez zastosowania światła w zakresie fal zbliżonych do naturalnego światła słonecznego proces fotosyntezy nie zajdzie i rośliny nie będą się rozwijały i z czasem zamrą. Dlatego w szklarniach stosuje się lampy sodowe świecące na żółto. Takie oświetlenie jest jednak prądożerne i emituje duże ilości ciepła. Alternatywą dla niego są lampy CFL, czyli energooszczędne świetlówki.

Energooszczędne świetlówki do roślin

Rośliny do procesu fotosyntezy potrzebują światła w ściśle określonym zakresie barwy. Tradycyjne żarówki emitują światło zimne, białe, w zasadzie bezwartościowe dla roślin. W uprawach szklarniowych, jako uzupełnienia dla światła słonecznego, dość często stosuje się lampy sodowe, które świecą na żółto (podobnie jak słońce) lub ich nowocześniejsze odpowiedniki LED. W przypadku małych upraw domowych realizowanych w namiotach growbox zastosowanie lampy sodowej o dużej mocy nie ma jednak większego sensu. Taka lampa jest bardzo jasna i emituje dużo ciepła, przez co rośliny mogą się ugotować. Lampy CFL są dobrym zamiennikiem dla lamp sodowych. Są również znacznie prostsze w montażu niż wymagające sterowników i zasilaczy panele LED. Lampa CFL przypomina zwykłą świetlówkę i pasuje do tradycyjnych oprawek, emituje jednak znacznie cieplejsze światło niż typowa żarówka. W sprzedaży znajdziesz żarówki uniwersalne oraz specjalne, na okres wzrostu i kwitnienia.

Zalety świetlówek do uprawy roślin w growbox

Największą korzyścią z zastosowania specjalistycznych lamp CFL jest małe zużycie energii i brak konieczności intensywnej wentylacji namiotu. Takie żarówki emitują znacznie mniej ciepła niż lampy sodowe, przez co wnętrze namiotu uprawowego nagrzewa się w mniejszym stopniu. Lampy CFL są również znacznie trwalsze niż lampy sodowe i nie sprawiają tak dużo problemów z podłączeniem, jak nowoczesne panele LED, do których zwykle trzeba zakupić dodatkowy sterownik i zasilacz. Są również od nich znacznie tańsze. Do podłączenia energooszczędnej świetlówki w growbox wystarczy tradycyjna oprawka.

Zakładając namiot uprawowy growbox, możesz wybierać pomiędzy trzema podstawowymi kategoriami oświetlenia. Są nimi lampy wyładowcze nazywane sodowymi, lampy CFL i oświetleniowe panele LED. Każdy rodzaj oświetlenia ma swoje plusy i minusy. Jeśli nie stać Cię na nowoczesne oświetlenie LED i nie chcesz płacić olbrzymich rachunków za energię elektryczną, zamiast lamp sodowych wybierz energooszczędne świetlówki o ciepłej barwie światła.

Similar Posts