Niegdyś, aby obrobić drewno, używało się dłuta. Na szczęście dawne czasy minęły i to precyzyjne aczkolwiek niewygodne i uciążliwe w obsłudze narzędzie ręczne zastępuje frezarka. To elektronarzędzie w wielu pracach może zastąpić mniej dokładną szlifierkę. Dzięki niej precyzyjnie i szybko obrobimy drewno, szczególnie te dłuższe elementy – listwy, płyty, czy deski. Z powodzeniem sprawdzi się przy profilowaniu krawędzi, czy robieniu dekoracyjnych wycięć.
Frezowanie nie jest zabiegiem prostym. Zadanie może jednak ułatwić odpowiednio dobrana i umiejętnie użytkowana frezarka. Podstawowa nauka jej obsługi nie trwa długo, natomiast doświadczenie w jej użytkowaniu daje nam nieograniczone możliwości rzemieślnicze. Samodzielnie ozdobione ramy luster, czy obrazów, a nawet meble handmade to tylko ułamek rzeczy, jakie można stworzyć przy odpowiednim użyciu frezarki.
Zanim podejmiemy się pracy z drewnem, a przede wszystkim zanim zdecydujemy się na zakup konkretnej – dopasowanej do naszych potrzeb i możliwości finansowych – frezarki, warto zapoznać się z kilkoma zagadnieniami, jak: rodzaje frezarek, budowa frezarki, podział frezarek, czy rodzaje frezowania.
Na rynku dostępnych jest mnóstwo rodzajów frezarek. Każda z nich służy czemuś innemu i idealnie nada się do konkretnych działań. To, jaką frezarkę wybrać stojąc przy półce pełnej elektronarzędzi różnych producentów, zależy do naszych umiejętności, czynności, które chcemy nią wykonywać oraz kwoty, którą chcemy na nią przeznaczyć. Frezarki produkowane zarówno przez popularnych producentów elektronarzędzi, jak również i specjalistyczne firmy, które wytwarzają zaawansowany, złożony sprzęt dla pracujących na nich codziennie profesjonalistów.
Posiadasz dom? Lubisz majsterkować? Nie uśmiecha Ci się płacenie za proste przeróbki meblarskie i czekanie na fachowców? Jesteś potencjalnym klientem sklepu z elektronarzędziami, który będzie zadowolony z zakupu frezarki. O ile zakup przemyśli i zmierzy siły na zamiary. Dowiedz się, do czego służy frezarka w powszechnym, jak i specjalistycznym zastosowaniu.
Rodzaje frezowania, czyli do czego służy frezarka?
Frezarką można stworzyć ozdobne krawędzie do drewnianych ram, w których zamontujemy lustra czy obrazy. Wyfrezujemy nią dekoracyjne rowki na listwach przypodłogowych czy lamperiach. Stworzymy proste bądź krzywoliniowe rowki w drewnie oraz wgłębienia wzdłuż krawędzi deski. Dzięki frezarce będziemy w stanie wykonać płytkie otwory np. pod zawiasy, oraz głębsze otwory, jak wczepy (wycięcia umożliwiające łączenie desek pod kątem prostym) oraz czopy (otwory służące niewidocznemu połączeniu elementów).
Frezarka jest również narzędziem specjalistycznym i bez jej działania niemożliwe jest w zasadzie działanie zarówno w rzemiośle, jak i przemyśle.
Rodzaje frezarek
Frezarki dzielimy głównie ze względu na ich przeznaczenie oraz precyzyjność działania.
Wyróżniamy więc frezarki stołowe, wspornikowe, niewspornikowe (wzdłużne), lekkie (pośredniczące między frezarkami stołowymi a wspornikowymi, używane głównie w warsztatach rzemieślniczych), karuzelowe (wykorzystywane głównie w przemyśle motoryzacyjnym)
Osobną kategorią wśród frezarek są frezarki specjalne i specjalizowane, np. do precyzyjnego wycinania gwintów, wierteł, kół zębatych, czy wałków wielowypustowych
Czy wśród tak szerokiej gamy elektronarzędzi do frezowania istnieje jakiś produkt pośredni – idealny dla profesjonalisty, jak i amatora? Tak, to frezarka górnowrzecionowa.
Frezarka górnowrzecionowa – zastosowanie
Frezarka górnowrzecionowa to narzędzie bardzo wszechstronne. Jest to frezarka do obróbki drewna – zastosowanie jej jest również możliwe w przypadku metalu, akrylu, płyt kartonowo-gipsowych, jak i tworzyw sztucznych.
Frezarka górnowrzecionowa skrawa materiał z góry. Przy pomocy frezów do drewna możemy nią tworzyć rowki, zaokrąglać i nadawać kształt kantom deski. Możemy nią wyfrezowywać również okrągłe, podłużne lub nawet bardziej złożone kształty. Odpowiednim rodzajem frezu możemy wycinać fantazyjne zdobienia albo napisy. Swoje zastosowanie ma głównie w stolarstwie przy produkcji mebli
Budowa frezarki górnowrzecionowej
Najważniejszym elementem frezarki górnowrzecionowej jest wrzeciono z kleszczową głowicą, w której mocujemy frezy. Wrzeciono jest obrotowe i to właśnie na obrocie opiera swoje działanie. Sposób działania jest nieskomplikowany –obracający się frez zdejmuje nadmiar materiału. Gdy obraca się zgodnie z kierunkiem posuwu, mówimy o frezowaniu współbieżnym, w kiedy obraca się odwrotnie – mamy do czynienia z frezowaniem przeciwbieżnym.
Frezowanie nie odbyłoby się bez frezów, a obracanie frezów bez silnika elektrycznego. Frezarka posiada włącznik i wyłącznik zasilania. Niektóre modele posiadają lampkę, która oświetla frezowane miejsce. Bardziej zaawansowane modele wyposażone są we wbudowany odkurzacz, który oczyszcza miejsce frezowania z wytwarzającego się pyłu.
Ręczne frezarki górnowrzecionowe różnią się mocą –waha się ona w granicach od 400-2500W. Różnią się także głębokością frezowania – od 0-80mm, a także ciężarem urządzenia – od 1,7-7kg.
Prędkość obrotowa we frezarek regulowana jest płynnie lub skokowo, w zakresie od 7-30 tys. obrotów na minutę.
Frezarka – budowa i zasada działania
Najprościej mówiąc, frezarki działają poprzez skrawanie. Są to jednak urządzenie na tyle wielofunkcyjne, że warto to zdanie rozwinąć.
O ich wielofunkcyjności świadczy fakt, że frezarki mogą działają na powierzchniach zarówno płaskich, jak i na rowkach. Ich zadaniem jest także praca na kołach zębatych oraz np. nacinanie gwintów. Obróbka materiału zachodzi dzięki frezowi, który ma kształt bryły obrotowej. W zależności od bryły frezu i typu jej obracania możemy otrzymać wręby o różnych właściwościach. Najprościej można podzielić frezy na te o bryle walca oraz na te o bardziej złożonym kształcie bryły.
Generalnie, wszystkie frezy zbudowane są podobnie. Mają stalowy trzonek na którym osadzona jest cześć skrawająca. Średnica trzpienia frezu może wynosi od 3/8 mm przez ¼, 6,8, do 12 mm. Średnica trzpienia frezu może wynosić 6, 8, 12 mm lub 1/4” albo 3/8”. Różne rozmiary pasują do różnych urządzeń. Jeśli zakupiliśmy frez zbyt duży lub zbyt mały do naszego urządzenia, możemy dokupić specjalne tulejki – adaptery, dzięki którym będziemy mogli stosować frezy o różnych średnicach trzpienia.
Frezy można grupować mając na uwadze sposób mocowania przeznaczenie. Z punktu widzenia praktyki, to właśnie ten ostatni podział jest najbardziej obrazowy. Jeśli chcemy frezować rowki, używamy frezów tarczowych, trzpieniowych, kątowych nasadzanych lub kątowych trzpieniowych. Jeśli planujemy frezować płaszczyzny, używamy frezów walcowych, walcowo-czołowych lub głowic frezowych.
Czym jest frezowanie drewna?
Najprościej mówiąc, frezowanie jest formą rzeźbienia w drewnie bądź innym materiale nadającym się do skrawania. Obracające się frezy nadają materiałowi właściwy kształt. Frezowanie drewna polega na ustabilizowaniu jego kawałka (przyda się tutaj stół warsztatowy oraz ściski stolarskie).
Frez należy umieścić w uchwycie wrzeciona i zaprogramować jego prędkość obrotową. Im mniejsza średnica frezu tym możemy zastosować wyższe obroty! Przy programowaniu ustawiamy też głębokość frezowania ogranicznikiem.
Efektowne frezowanie wymaga doświadczenia i pewnej ręki, ale zapewne jest prostsze niż klasyczne używanie młotka i dłuta.