Porady

Wentylatory kanałowe – o czym należy wiedzieć?

W budynkach mieszkalnych, w pomieszczeniach, takich jak łazienka, czasami kuchnia bardzo często możemy zauważyć kratki wentylacyjne, w których umieszczony jest mały, zazwyczaj okrągły wiatrak. Jest to niezwykle istotne urządzenie. Te małe wentylatory zapewniają ochronę, bez której po kilku latach zaczną się problemy. Profesjonalnie nazywając, są to wentylatory kanałowe. Wspomagają one odpowiednią wentylację pomieszczenie.

Standardowo polegamy najczęściej na wentylacji grawitacyjnej, czyli niczym innym jak wzmożeniu przepływu powietrza poprzez prostą zasadę fizyczną obejmującą różnicę ciśnień. W przypadku gdy nie działa ona wystarczająco sprawnie, aby usuwać z pomieszczenia nagromadzoną, czy to wilgoć, czy zapylenie, wentylatory kanałowe osiowe lub promieniowe doskonale poprawią jej wyniki.

Wentylatory kanałowe osiowe i promieniowe

Stawiając na wentylator kanałowy, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że jest to nazwa, którą posiadają dwa rodzaje wentylatorów podłączanych do kanałów wentylacyjnych.

Pierwszym są wentylatory kanałowe osiowe, które są najczęściej stosowane w budownictwie mieszkaniowym, a także miejscach pracy i zakładach, w których stawia się po prostu na zwiększenie przepływu powietrza. Wentylatory osiowe zasysają i wydmuchują powietrze w pod kątem 180 stopni, czyli „na przestrzał” w kierunku kręcenia się łopat przypominających śmigła samolotu.

Drugim rodzajem są wentylatory promieniowe, często nazywane ślimakowymi, ze względu na ich charakterystyczną budowę. Łopaty wentylatora promieniowego to wygląd, który można porównać do młyna wodnego. Dzięki takiej budowie zmniejsza się ilość niepożądanego powietrza cofającego się do pomieszczenia. Ponadto odprowadza on powietrze pod kątem 90 stopni. Jest to silniejsza wersja wentylatora kanałowego, o większej mocy, a przez to jest stosowany na przykład w pomieszczeniach zakładów, gdzie występuje duże zapylenie.

Można też spotkać wentylatory będące połączeniem działania osiowych z łopatkami podobnymi do tych stosowanych w promieniowych.

Dlaczego należy zamontować wentylatory kanałowe?

Wentylatory kanałowe to najłatwiejsze rozwiązanie dla pomieszczeń, które charakteryzuje duże zapylenie albo zawilgocenie, które powstaje także w naszych kuchniach i łazienkach. Brak zainstalowanego wentylatora może już za kilka lat zemścić się na nas, dopuszczając na przykład do powstawania pleśni i grzybów na ścianach. Z kolei duże zapylenie pomieszczeń bez odpowiedniego systemu odprowadzania pyłu, to swoista gwarancja problemów zdrowotnych przebywających w nich osób.

Similar Posts