Taśmy magnetyczne idealnie sprawdzają się w codziennej pracy zakładów przemysłowych. Gwarantują użytkownikom precyzję pomiaru i niezawodność działania. Od ich umiejętnego wykorzystania często zależy sukces i optymalizacja procesu produkcji, a także bezpieczeństwo pracowników. Ten niepozorny element ma jeszcze więcej zalet. Co to jest taśma magnetyczna i gdzie dokładnie znajduje zastosowanie w automatyce przemysłowej?
Taśma magnetyczna – co to?
Taśma magnetyczna to przyrząd pomiarowy, w którym jako substancja magnetyczna wykorzystany jest ferryt baru. Na rynku występują najczęściej dwa rodzaje tego produktu: taśma magnesowana wielobiegunowo, która na obu stronach posiada naprzemienne bieguny N i S zlokalizowane wzdłuż taśmy oraz taśma magnesowana dwubiegunowo, w której jedna strona ma biegun N, a druga S. Taśma potrafi dostosować się do nieregularnych powierzchni, przy jednoczesnym zachowaniu ciągłości materiału. Produkt utrzymuje także swoje właściwości nawet po upadku lub uderzeniu. Taśma magnetyczna posiada od spodu taśmę samoprzylepną, co zdecydowanie ułatwia jej zamontowanie. Dodatkowo, górna część produktu najczęściej jest chroniona za pomocą specjalnej osłony stalowej, dostępnej w standardzie. Taśma magnetyczna może być bez problemu zginana i cięta. Produkt charakteryzuje się szerokim zakresem temperatur pracy i przechowywania, wysoką klasą ochrony, odpornością na zabrudzenia i substancje chemiczne takie jak płyny i oleje.
Taśma magnetyczna – zastosowanie
Taśmy magnetyczne znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie sytuacja wymaga dokładnego określenia długości drogi urządzeń oraz odległości pomiędzy poszczególnymi punktami. – Produkty wykorzystuje się zarówno do przygotowania komponentów produkcyjnych, jak i w końcowym procesie produkcji. Przy użyciu taśm magnetycznych oraz czujników przesunięcia liniowego można precyzyjnie wysterować maszynę lub linię produkcyjną – wyjaśnia specjalista Newtech.com.pl. Przykładowo, pomiar odcinka drogi z wykorzystaniem czujnika i taśmy magnetycznej polega na przesuwaniu się urządzenia nad taśmą. Czujnik przemieszczenia liniowego, wykorzystując detekcję, odbiera sygnały i przetwarza je na impulsy, właściwe dla większości ekonderów. Detekcja pozwala stwierdzić liczbę impulsów, jakie wytworzy głowica, co odpowiada przebytemu odcinkowi drogi. Warto dodać, że taśma magnesowana dwubiegunowo, w odróżnieniu od taśmy magnetycznej magnesowanej wielobiegunowo, cechuje się zdecydowanie mniejszą siłą oderwania. Przez tę właściwość wykorzystywana jest przede wszystkim do formowania połączeń taśmy z taśmą, a zastosowanie znajduje głównie w automatyce przemysłowej razem z głowicami np. kontaktronowymi. Natomiast taśmy magnesowanej wielobiegunowo używa się do wykonywania połączeń taśmy ze stalą.
Inne enkodery liniowe
Enkoder liniowy to bardzo użyteczne urządzenie, które zapewnia najwyższą jakość pomiarów oraz gwarantuje odpowiednią szybkość procesów produkcyjnych. Najczęściej stosowany jest enkoder liniowy magnetyczny o prostej budowie, składający się z sensora magnetycznego połączonego z przekaźnikiem oraz taśmy magnetycznej. Popularność zdobywają również inne modele tych urządzeń o analogicznym przeznaczeniu, np. enkodery inkrementalne. Sprzęt ten składa się z profilu aluminiowego wyposażonego w szklaną podziałkę lub metalowy pasek oraz głowicę ze światłem LED, przewodem i elementami elektronicznymi. Jest lekki, łatwy w montażu i charakteryzuje się wysoką precyzją pracy, niezależnie od zakresu pomiarowego. Inną opcją mogą być urządzenia laserowe, umożliwiające dokładny pomiar na dużych odległościach. Ich nowoczesny system pomiarowy pozwala także precyzyjnie kontrolować lokalizacje ruchomego przedmiotu.
Automatyka przemysłowa to branża, w której każdy błąd może kosztować nie tylko utratę środków finansowych, ale także zagrozić ciągłości produkcji. Aby maksymalnie zminimalizować ryzyko niepowodzenia, należy dopracować każdy etap procesu. Również zakup enkoderów liniowych, powinien być odpowiednio przemyślany. Czujnik przesunięcia liniowego dobrze jest dobrać pod kątem realnych potrzeb firmy oraz urządzeń, które są w niej wykorzystywane. – Warto także pamiętać, że enkodery liniowe to także elementy uzupełniające jak chociażby pierścienie magnetyczne, czy moduły translacyjne. Wykorzystanie tych urządzeń z pewnością podniesie komfort i efektywność pracy – podsumowuje specjalista Newtech.com.pl.