Porady

Propozycje lamp, które sprawdzą się w garderobie

Garderoba przede wszystkim służy nam do przechowywania odzieży, obuwia oraz dodatków. W tej przestronnej organizujemy również miejsce do prasowania. Jest tu także lustro, w którym się przeglądamy, aby sprawdzić, czy odpowiada nam wybrana stylizacja. Nierzadko garderoba to wielofunkcyjna przestrzeń, w której przechowujemy także domowe sprzęty i akcesoria do sprzątania bądź organizujemy tu kącik do krótkiego odpoczynku bądź czytania w samotności.

Dużą wagę przykładamy zatem do odpowiedniej zabudowy, schowków, szuflad, rozmaitych półek, aby ubrania, dodatki i inne rzeczy miały swoje miejsce. Na funkcjonalność i wygodę korzystania z garderoby wpływa jednak jeszcze jeden element – oświetlenie. Jakie lampy sprawdzą się w tym miejscu?

Oświetlenie sufitowe

Podstawą jest instalacja oświetlenia sufitowego. Nie obejdzie się bez niego żadna garderoba, niezależnie od metrażu czy usytuowania, dostępności światła naturalnego bądź jej braku. Nawet w tej garderobie, która ma okno, więc korzysta ze światła naturalnego, oświetlenie sztuczne jest niezbędne w porze wieczorowej. Stylizacje wybieramy bowiem nie tylko do pracy, ale i na randkę czy wieczorne wyjścia z przyjaciółmi.

W roli oświetlenia sufitowego – głównego, sprawdzą się lampy wiszące bądź plafony, które można znaleźć w sklepie LightPlus.pl. Konstrukcję wiszącą można zastosować w dużych i przestronnych garderobach. W tych najmniejszych lub o niskim suficie lepiej poradzą sobie plafony. Są bowiem minimalistyczne, w niewielkim stopniu odstają od powierzchni sufitu, nie zabierają zatem zbędnie miejsca.

Oświetlenie kierunkowe

Uzupełnieniem lamp sufitowych będzie oświetlenie kierunkowe. W małych garderobach światło pochodzące z lampy sufitowej równomiernie i wystarczająco wyraźnie oświetla wszystkie półki. Jeśli jednak garderoba jest duża, wysoka i przestronna, takie oświetlenie to zbyt mało. Światło nie będzie bowiem docierało do zakamarków, głębiej położonych półek czy szuflad.

Niezbędne jest zatem oświetlenie kierunkowe, montowane bocznie, na ścianach, w tym wokół lustra. Mogą to być tradycyjne kinkiety, ale i uniwersalne w zastosowaniu plafony. Ciekawym rozwiązaniem jest oświetlenie szynowe, które gwarantuje możliwość precyzyjnego ustawienia kierunku padania światła.

Podświetlenia półek, szuflad i wieszaków

Aby zapewnić sobie i domownikom bezproblemowe wybieranie ubrania, obuwia oraz dodatków, warto pomyśleć o doświetleniu wnętrz szuflad, poszczególnych półek, a także wieszaków. Jak to zrobić?

W części wiszącej można zastosować podświetlane drążki – prezentują się efektownie i są niezwykle funkcjonalne. W półkach czy wnętrzach szuflad stosuje się np. LED-owe taśmy, przycinane do rozmiaru, samoprzylepne, choć to tylko jedna z możliwych opcji.

Na to zwróć uwagę!

Niezależnie od tego, jakie konstrukcje lamp wybierzemy do garderoby, musimy zwrócić uwagę na barwę światła oraz współczynnik Ra, który informuje o rzeczywistym odwzorowaniu barw. Powinien on wynosić minimum 90, aby zapewnić idealne odzwierciedlenie kolorów. Do tego poleca się ciepłą barwę światła. Takie połączenie eliminuje ryzyko, jakim jest zniekształcenie barw czy wrażenie niekorzystnego wyglądu poprzez niewłaściwie dobrane światło.

Jeśli zaś dodatkowo w garderobie mamy miejsce na prasowanie bądź tworzymy minimalistyczny kącik do odpoczynku, nie zapominajmy o doświetleniu także tych przestrzeni. Dzięki temu nasza garderoba będzie funkcjonalna, wygodna w codziennym użytkowaniu, a do tego nie zabraknie jej estetyki.

Similar Posts