Porady

Ochrona przeciwpowodziowa – jak radzić sobie podczas powodzi i zalania?

Żyjemy na obszarach, gdzie deszcz nie jest szczególnie rzadkim zjawiskiem, a na dodatek latem bardzo często przytrafiają się burze, z ulewnymi deszczami, które niekoniecznie obchodzą się delikatnie z różnego rodzaju przeszkodami stojącymi im na drodze. W przypadku ulew, podtopieniom i zalaniem mogą ulec różnego rodzaju budynki i przedmioty.

Ochrona przeciwpowodziowa a ryzyko zalania i podtopień

Często podtopienia zdarzają się podczas intensywnych opadów nawet w centrach dużych miast. Ochrona przeciwpowodziowa jest więc czymś, co może być warte swojej ceny. Wystarczy nieco niefortunnego terenu i choćby małego zmniejszenia przepustowości studzienek, aby zebrana woda w niecce zaczęła wlewać się do budynków mieszkalnych, czy lokali usługowych i firm. Podobnie z problemem zalewania i podtopień stykają się osoby zamieszkujące tak zwane tereny zalewowe. Oczywiście, jeżeli przy samej rzece są miasta, mają one w tej chwili odpowiednie zapory, aby miasto nie ulegało zalaniu przy każdych roztopach i intensywnych ulewach, jednak takie rozwiązania są niekoniecznie w 100% pewne.

Ochrona przeciwpowodziowa – czy to opłacalna inwestycja?

Pamiętajmy o jednej bardzo ważnej kwestii. Nawet jeżeli samej wody będzie zaledwie kilka centymetrów i wedrze się ona do wnętrza, namoczeniu ulegną zarówno ściany, jak i nierzadko podłoga, jeżeli nie jest ona zabezpieczona wodoodporną wylewką. W krótkim czasie woda wnikająca się w ich konstrukcje może zadomowić się w nich na stałe, a po kilku miesiącach lub latach pojawi się problem wilgoci i grzyba. Takie pomieszczenie wymaga generalnego remontu, nierzadko nawet ze związanego z wyburzaniem niektórych ścian i stawianiem nowych. Ochrona przeciwpowodziowa może, więc znacznie zredukować koszty, szczególnie w ryzykownych miejscach.

Nowoczesna ochrona przeciwpowodziowa pomieszczeń

Bariery przeciwpowodziowe najnowszej generacji to lekkie, przenośne konstrukcje, które doskonale pełnią swoją funkcję. Składają się one zazwyczaj z paneli z tworzywa sztucznego, które dzięki swojej budowie zatrzymują wodę. Systemy uszczelek zamontowane w gotowym panelu sprawiają, że tego typu ochrona przeciwpowodziowa uszczelnia wszelkie miejsca w drzwiach, framugach i pomiędzy posadzką a skrzydłem tak, że woda nie ma szansy się przez nie przedrzeć.

Montowanie tego typu barier przeciwpowodziowych jest zazwyczaj banalnie proste. Dlatego też wystarczy bardzo mało czasu, aby je zainstalować. Montowanie z pomocą dostarczonych narzędzi oraz według załączonych instrukcji sprawia, że jest to skuteczne, ekonomiczne i proste rozwiązanie.

 

Similar Posts