Porady

Na co zwrócić uwagę przy zakupie drzwi wejściowych?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie drzwi wejściowych?

Jednym z najważniejszych wyborów, jaki spoczywa na barkach inwestora domu jednorodzinnego, jest ten dotyczący drzwi wejściowych do mieszkania. To pierwszy element estetyczny budynku, z jakim mają do czynienia odwiedzający nas goście. Zapraszamy do zapoznania się z najbardziej znaczącymi naszym zdaniem cechami drzwi zewnętrznych, na które powinien zwrócić uwagę konsument.

Walor estetyczny

To, na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności, to wygląd. Nie oceniamy jednak estetyki drzwi zewnętrznych w oderwaniu od całej reszty budynku. Musi ona być spójna z elewacją, ogrodem, oknami i ogrodzeniem. Nie możemy dopuścić do tego, by całościowy obraz domu został zaburzony przez wstawienie drzwi nie mających zupełnie związku z projektem architektonicznym. Na ich wygląd składa się kształt, kolorystyka, rodzaj oszklenia i rzeźba powierzchni. Wiele zależy od tego, z jakiego materiału wykonane zostały drzwi – inna jest faktura tych zrobionych z drewna, a inna stalowych czy aluminiowych.

Wielkość

Prawo budowlane nakazuje, by wejściowe drzwi do mieszkania (nieważne, czy w bloku, czy domu jednorodzinnym) mierzyły co najmniej 90 centymetrów szerokości i 200 wysokości. Taki rozmiar pozwala swobodnie korzystać z nich osobom poruszającym się na wózku. Weźmy pod uwagę wymiary drzwi, gdy zastanawiamy się, czy powinny one otwierać się na zewnątrz czy do środka. W tym pierwszym wypadku musimy sprawdzić dokładnie również wymiary podłoża.

Antywłamaniowość

Główną funkcją drzwi jest uniemożliwienie osobom niepożądanym wstępu do naszego mieszkania. Drzwi muszą być więc mocne, wykonane z materiału, który nie poddaje się łatwo uszkodzeniom mechanicznym. Nawet jednak w przypadku konstrukcji wykonanych z włókna szklanego czy PCV, drzwi są wzmacniane znajdującymi się wewnątrz metalowymi stelażami. Bardzo ważny jest też oczywiście zamek i zastosowana w nim technologia. Te najnowocześniejsze kosztują więcej, ale są niemal nieprzekraczalnym zabezpieczeniem.

Izolacja

Drzwi wejściowe do mieszkania powinny stanowić bardzo dobrą izolację przed zimnem, wilgocią i hałasem. Nie mogą w nich powstać szczeliny, przez które te czynniki mogłyby przedostawać się do wnętrza domu. Brak odpowiedniej bariery termicznej w postaci drzwi może doprowadzić do ogromnych strat ciepła, które zniwelują nasze starania o zachowanie w mieszkaniu komfortu. Przed zakupem sprawdźmy wszystkie parametry dotyczące szczelności drzwi.

Drzwi nie są elementem wyposażenia domu, który można kupić bez namysłu. Ich wysoka jakość musi dotyczyć wszystkich cech. Pamiętajmy, że drzwi to wizytówka naszego domu!

Similar Posts