Porady

Mieszkania na sprzedaż: czym kierować się przy wyborze własnego lokum?

Mieszkania na sprzedaż: czym kierować się przy wyborze własnego lokum?

Sytuacja na rynku nieruchomości jest obecnie tematem numer jeden w mediach, a to ze względu na nieustannie wzrastające ceny wynajmu i kupna nieruchomości. Tymczasem inwestorzy i osoby poszukujące mieszkania dla siebie nie będą przecież czekać w nieskończoność na niższe ceny. Podpowiadamy więc, czym kierować się przy wyborze własnego mieszkania lub domu i jak uniknąć utraty oszczędności.

Kupno nieruchomości — istotne szczegóły techniczne

W sieci niemal każdego dnia pojawiają się nowe mieszkania na sprzedaż i nawet w obecnych, trudnych czasach jest w czym wybierać. Nie warto jednak finalizować zakupu od razu w momencie, gdy pojawi się oferta z ładnym mieszkaniem. Piękne nieruchomości także mogą mieć przysłowiowego upiora w szafie. W związku z tym mieszkanie przed zakupem należy dokładnie obejrzeć, dodatkowo pytając właściciela o szczegóły, których nie widać. Co na przykład? Instalację elektryczną, sposób ogrzewania, czynsz, remonty, oraz termin, w którym mieszkanie będzie gotowe do zajęcia przez nowych właścicieli.

Wizja własnego mieszkania może zaślepić na pewne, pozornie nieistotne wady, na przykład wysoki czynsz. Istotne jest również położenie nieruchomości — czy dojazd do pracy na pewno nie będzie zbyt czasochłonny? Czy w pobliżu mieszkania są place zabaw, przedszkola i żłobki? Jak daleko znajduje się najbliższy sklep? Te pozornie nieistotne szczegóły w momencie życia w danym miejscu mogą stać się nie do zniesienia. A ponowna zmiana mieszkania to trwały i niekiedy problematyczny proces.

Mieszkanie na sprzedaż — sprawdź wpisy w księdze wieczystej

Księga wieczysta to najważniejszy element w przypadku zakupu mieszkania. To w niej znajdziemy informacje dotyczące wszystkich właścicieli nieruchomości na przestrzeni lat, a także na temat ewentualnych zadłużeń. Księga wieczysta to jedyne rzetelne źródło informacji o stanie prawnym nieruchomości.

Księgę wieczystą w wielu przypadkach można sprawdzić online. Informacje zawarte w księgach wieczystych są jawne i dostępne bezpłatnie. Opłatę trzeba uiszczać jedynie w przypadku prośby o odpis księgi wieczystej, nie są to jednak duże pieniądze.

Zanim kupisz mieszkanie, upewnij się, że nie ma lokatorów

Bardzo popularną praktyką, zwłaszcza w przypadku nieruchomości z licytacji komorniczych, jest sprzedawanie nieruchomości zamieszkanych. Oczywiście w momencie, gdy mieszkanie przejmuje nowy właściciel, lokatorzy mają nakaz opuszczenia lokum. Niestety, bardzo często jest z tym problem, a uciążliwi najemcy lub lokatorzy (niejednokrotnie niepłacący czynszu i rachunków) opierają się nakazom sądu. W związku z tym takie oferty lepiej omijać, bo mogą stać się wieloletnim utrapieniem, a przecież nas interesuje mieszkanie marzeń, prawda?

W procesie poszukiwania mieszkań na sprzedaż oraz w momencie zakupu bardzo pomocne okazują się biura nieruchomości. Doświadczony agent nieruchomości uchroni nas przed mieszkaniami, w które nie warto inwestować.

Similar Posts