W branży elektroenergetycznej oraz ciepłowniczej ciągle szukamy oszczędności. Próbujemy także znaleźć sposób na to, by wykorzystując dostępne nam środki, zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska. Odpowiedzią wydaje się być połączenie produkcji prądu oraz ciepła, czyli kogeneracja.
Dlaczego współprodukcja się opłaca?
Przemysł energetyczny usiłuje odchodzić od węgla, ponieważ jego spalanie jest dla środowiska szczególnie nieprzyjazne. W nowoczesnych elektrowniach pojawiają się generatory gazowe, czasami instalują je także większe przedsiębiorstwa, które z różnych powodów nie chcą podłączać się do sieci elektroenergetycznej. Gaz jest o wiele bardziej ekologiczny, emisja CO2 oraz innych szkodliwych substancji jest mniejsza niż w przypadku węgla. Niemniej wciąż taka maszyna generuje sporo ciepła, które jest produktem odpadowym i trzeba się go pozbyć. Stosuje się więc chłodnie, które po prostu odprowadzają tą energię do atmosfery, potęgując jeszcze bardziej globalne ocieplenie. Tutaj właśnie do gry wchodzi kogeneracja. Otóż energię cieplną wcale nie trzeba traktować jako produktu odpadowego. Nowoczesne generatory, o których więcej informacji znajdziemy tutaj: https://eneria.pl/oferta/kogeneracja/, są od razu przygotowane do tego, by ciepło przez nie produkowane można było dalej wykorzystać.
Jak wykorzystać energię cieplną?
Sprawność generatorów zazwyczaj wynosi w okolicach 40-50%. Oznacza to, że produkują one więcej niż drugiej tyle mocy cieplnej, co elektrycznej. Może ona posłużyć na przykład do ogrzewania pomieszczeń przedsiębiorstwa, które eksploatuje taki generator. Przyda się także do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, która dostępna jest w kranach. W przypadku, gdy mamy do czynienia z regularną elektrownią, ciepło można rozprowadzić rurociągami po okolicznym terenie, gdzie nada się do ogrzewania domów, bloków mieszkalnych, oraz zapewnienia ludziom gorącej wody do mycia. Tutaj pojawiają się oszczędności, ponieważ osiedla mieszkaniowe oraz firmy nie będą już musiały zużywać prądu powyższych celów, co wciąż jest popularne. W wielu budynkach mamy przecież elektryczne bojlery na ciepłą wodę, a w zimnych pomieszczeniach uruchamiamy piecyki elektryczne.
Trzeba przyznać, że kogeneracja przynosi nie tylko oszczędności czysto finansowe, ale także środowiskowe. Tych drugich nie da się wycenić, ponieważ tyczą się one świata w którym żyjemy. Niższe zużycie energii elektrycznej przez domy i fabryki, odprowadzanie znacznie mniejszych ilości ciepła do atmosfery, zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza. To tylko niektóre pozytywy, które niesie za sobą dobrze prowadzona kogeneracja.