Porady

Dom 80m2, a rozkład pomieszczeń

Dom 80m2, a rozkład pomieszczeń

Decydując się na projekt, który przewiduje dom 80m2 warto zastanowić się, jaki będzie optymalny rozkład pomieszczeń w budynku. Taki metraż nie jest zbyt duży, więc trzeba dobrze przemyśleć przestrzeń, by można było wygodnie eksploatować budynek podczas codziennego funkcjonowania. Warto znać swoje potrzeby już na etapie szukania projektu, gdyż w większości przypadków późniejsze zmiany nie będą możliwe. Wiąże się to z faktem, że w wielu projektach przewiduje się ściany nośne, których nie można wyburzać, a to oznacza, że przebudowa praktycznie nie będzie możliwa lub okaże się niezwykle kosztowna.

Dom 80m2kuchnia, czy salon z aneksem kuchennym?

Biorąc pod uwagę, że dom 80m2 ma spore ograniczenia związane z powierzchnią poszczególnych pomieszczeń, wiele osób zastanawia się, czy lepiej wybrać opcję z tradycyjną kuchnią, czy raczej salon z aneksem kuchennym. Wybierając tę drugą opcję, można uzyskać złudzenie, że dom od wewnątrz wydaje się nieco większy. Związane jest to z większą przestrzenią, którą się dysponuje w jednym pomieszczeniu, jakim jest połączenie kuchni z salonem. Nie do końca jest to jednak złudzenie, gdyż sama ściana zajmuje nieco miejsca, które można zaoszczędzić. Praktycznym rozwiązaniem jest zbudowanie ścianki pomiędzy aneksem, a kuchnią będącej miejscem na szafki i zabudowę. W ten sposób zachowuje się przestrzeń, oszczędzając miejsce.

Jak duży hol jest niezbędny w niewielkim domu?

Mając ograniczony metraż do rozdysponowania, architekci w domu 80m2 zazwyczaj uwzględniają relatywnie niewielki hol. Warto zwracać na to uwagę przeglądając projekty, gdyż w większości przypadków nie ma sensu pozbawiać się powierzchni w salonie, pokoju, czy łazience na poczet zbyt dużego przedpokoju. Zazwyczaj w tym pomieszczeniu nie brakuje miejsca, podczas gdy w domach o mniejszym metrażu zaczyna go brakować w innych. Tym, na co powinno znaleźć się miejsce w holu, jest jedynie niewielki regał na kurtki i szafka na buty.

Ile pokojów w domu 80m2?

Istotnym pytaniem jest to, ile pokojów powinno się znaleźć w domu 80m2. Jeśli chce się mieć stosunkowo duży pokój dzienny, zazwyczaj na pokoje zostanie do rozdysponowania około 20 m2. Nie jest to zbyt dużo, więc można zrobić dwa niewielkie pokoje, lub jeden duży. Warto to dobrze przemyśleć, gdyż wiele osób wybierając projekt, nie do końca dobrze oszacowuje swoje potrzeby i w czasie eksploatacji domu dochodzi do wniosku, że lepiej było zdecydować się na dwa mniejsze pokoje, lub odwrotnie. Jeśli przewiduje się, że na przestrzeni lat potrzeby mogą się zmienić, warto zastosować ściankę działową, która pozwoli na łatwe złączenie dwóch pomieszczeń w jedno. Trzeba jednak o tym pomyśleć już na etapie kupowania projektu, gdyż w wielu z nich takie zmiany nie będą możliwe, zwłaszcza jeśli projekt przewiduje ciężki strop. Dom 80m2 może też zawierać spiżarkę, jednak warto przemyśleć, czy w danym projekcie jej położenie na pewno będzie funkcjonalne.

Similar Posts