Budowa

Czym są pale CFA?

Czym są pale CFA?

Continuous Fight Auger Piles to specjalne pale, które formuje się przy pomocy świdra ciągłego. Stosuje się je jako element konstrukcyjny wielu budowli, m.in. studni głębinowych. Pale stanowią również elementarne komponenty głębokich fundamentów i sekwencji mostowych. Technologia została opracowana w drugiej połowie XX wieku. Stanowiła alternatywę dla innych rozwiązań architektonicznych. W Polsce do jej okreslenia stosuje się również skrót FSC, natomiast w Stanach Zjednoczonych – ACIP.

Sprzęt

Formowanie CFA wymaga profesjonalnych narzędzi, oferowanych przez sklep internetowy Staltechnika.pl. Wiercenie pali odbywa się przy użyciu palownicy ze specjalnym świdrem ślimakowym, podłączonej do pompy, tłoczącej związek betonowy. Do formowania wykorzystuje się również przyrządy miernicze, wskazujące parametry, do których dostęp ma operator. Bieżąca kontrola nad procesem wiercenia umożliwia pracownikowi sterowanie działaniami wiertniczymi.

Zastosowanie

Pale CFA mają wiele zastosowań. Używa się do ich do wykonania głębokich fundamentów i ścian stałych lub tymczasowych. Ich średnica może wynosić od 400 do 1200 mm. Wśród ścian palowych wyróżnia się typy:

  • sąsiadujące
  • blokujące
  • sieczne

CFA służą również jako podstawa ekranów akustycznych. Pale służą jako alternatywa innych rozwiązań architektonicznych.

Zalety

FSC mają wiele korzystnych właściwości, wśród których warto wymienić:

  • krótkość formowania
  • relatywnie niska tworzenia
  • obniżenie hałaśliwych drgań i innych nieprzyjemnych odgłosów
  • możliwość budowania konstrukcji nawet w trudnych warunkach
  • wysoką wytrzymałość oraz trwałość ścian dzięki dobremu połączeniu pali i gruntu

Technologia CFA umożliwia szybką realizację prac, są często stosowane jako palisady, zabezpieczające kilkunastometrowe wykopy w przestrzeni miejskiej. Najlepsze warunki do wykorzystania FSC to głównie urabialne skały miękkie, wszelkiego rodzaju zwietrzeliny oraz gliny plastyczne.

Jak widać, pale CFA mają wiele zastosowań. Do ich formowania potrzebne są jednak odpowiednie narzędzia, dlatego warto korzystać z usług profesjonalnych firm, specjalizujących się w konstruowaniu FSC.

 

 

Similar Posts