Dekoracje

Biophilic design – 4 sposoby na wprowadzenie go w kuchni

Biophilic design

Biophilic design to koncepcja projektowania wnętrz, która polega na nawiązywaniu kontaktu z naturą i jej elementami. Jest to sposób na poprawę samopoczucia, zdrowia i wydajności mieszkańców domu, a także na zwiększenie atrakcyjności estetycznej i funkcjonalności pomieszczeń. Jak wprowadzić ten styl w swojej kuchni? Oto 4 proste i skuteczne sposoby!

1. Ustaw w kuchni rośliny doniczkowe

Najprostszym i najbardziej oczywistym sposobem na wprowadzenie biophilic design do swojej kuchni jest ustawienie roślin doniczkowych, gdzie się tylko da: na blatach, półkach, oknie lub podwieszonych pod sufitem. Rośliny nie tylko ozdobią kuchnię, ale także oczyszczą powietrze, zwiększą wilgotność i wprowadzą przyjemny zapach. Możesz wybrać rośliny różnych gatunków, o różnych wymaganiach pielęgnacyjnych, takie jak zielone sukulenty, kolorowe kwiaty, aromatyczne zioła czy egzotyczne palmy. Prostym trikiem na poprawę warunków pod kątem hodowli roślin jest postawienie na krótkie firany do kuchni – w ten sposób wpuścisz do wnętrza więcej naturalnego światła (o jego znaczeniu będzie jeszcze mowa w punkcie 4) i zyskasz miejsce na parapecie na dodatkowe doniczki.

2. Wybieraj drewno i inne naturalne materiały

Kolejnym sposobem na zastosowanie biophilic design w kuchni jest użycie drewna i innych naturalnych materiałów, takich jak kamień, korek, bambus, len, bawełna czy wełna. Są one przyjazne dla środowiska i zdrowia domowników, a także trwałe i łatwe w utrzymaniu. Drewniane meble i akcesoria kuchenne zwiększą wrażenie przytulności i ciepła. Len, bawełna i wełna to materiały, które mogą być wykorzystane na dywaniki, zasłony, obrusy czy ścierki. Szeroki wybór tekstyliów do kuchni oferują Eurofirany – dzięki tego typu funkcjonalnym i jednocześnie ozdobnym dodatkom podkreślisz styl wnętrza, bazujący na prostocie i bliskości z naturą.

wybieraj-drewno-i-inne-naturalne-materialy.jpg

3. Postaw na kolory i wzory inspirowane naturą

Biophilic design w kuchni można również wprowadzić poprzez zastosowanie kolorów i wzorów inspirowanych naturą. W takiej sytuacji zawsze dobrym pomysłem jest postawienie na kolory ziemi, takie jak brąz, beż, ochra, odcienie zieleni i żółci. Jeśli nie chcesz, by pomieszczenie wydawało się ciemne i przytłaczające, wybierz jasne, neutralne odcienie na barwę dominującą, a głębokie, wyraziste kolory zastosuj w formie akcentów. Postaw na wzory botaniczne lub zwierzęce – mogą być zarówno realistyczne, jak i bardziej abstrakcyjne. Udekoruj kuchnię akcesoriami, które będą nawiązywać do natury i jej piękna. Pamiętaj, by wybierać dekoracje wykonane z naturalnych materiałów, takich jak wiklina, rattan, drewno, kamień, szkło, metal czy ceramika.

4. Zadbaj o dostęp do światła naturalnego

Światło jest kluczowym elementem biophilic design, ponieważ wpływa na nasz zegar biologiczny, nastrój i samopoczucie. Dlatego ważne jest, aby zapewnić w kuchni jak najwięcej światła naturalnego poprzez duże okna czy np. świetliki. Światło naturalne nie tylko ożywi wnętrze, ale także pozwoli lepiej dostrzec kolory, tekstury i detale aranżacji. Będzie też sprzyjać hodowanym przez Ciebie w kuchni roślinom. Przy dekoracji okien postaw na lekkie, przejrzyste firany i zasłony, które nie będą blokować dostępu światła. Najlepiej, by były uszyte z naturalnych tkanin, np. bawełny lub lnu. Jeśli światła naturalnego jest za mało, uzupełnij je odpowiednio rozmieszczonymi źródłami światła sztucznego.

Artykuł sponsorowany.

Similar Posts