Projektowanie

Białe wnętrza – czy muszą być zimne?

Białe wnętrza – czy muszą być zimne

Przywykliśmy postrzegać wnętrza pełne bieli, jako zimne i bezduszne. Wielu osobom kojarzą się raczej ze sterylną salą szpitalną, niż z przytulnym domem pachnącym ciastem i pełnym dziecięcego gwaru. Czy słusznie?

Białe wnętrza a wrażenie przestrzeni

Biel to cecha charakterystyczna wielu stylów w aranżacji wnętrz. Urzeka we wnętrzach skandynawskich, prowansalskich, czy urządzonych w nowoczesnym, minimalistycznym stylu. Co właściwie daje nam biel w mieszkaniu?

Przede wszystkim białe wnętrza, to wnętrza sprawiające wrażenie bardziej przestronnych, niż są w rzeczywistości. Białe ściany w połączeniu z jasnymi, minimalistycznymi meblami, potrafią sprawić, że nawet niewielka kawalerka będzie sprawiała wrażenie obszernego apartamentu. Właśnie dlatego – dzięki bieli – wnętrza skandynawskie wydają nam się takie duże, otwarte.

Biel, to prostota – zwłaszcza w połączaniu z nowoczesnymi meblami i dodatkami. Dzięki niej bez specjalnego wysiłku osiągamy efekt wnętrz czystych i nowoczesnych, ale nie tylko …

Biel i drewno – zalety wnętrz rustykalnych

Surowa, chłodna z pozoru biel, stanowi doskonałe połączenie z drewnem. W zależności od tego w jakich ilościach i jakie drewno, oraz do czego zostanie w aranżacji wykorzystane, możemy osiągnąć bardzo różne efekty. Od wnętrz postmodernistycznych z odrobiną mahoniu, po rustykalne z dębem i surową sosną.

Właśnie w białych wnętrzach urządzonych z nutą rustykalną,  biel i drewno dają wrażenie niesamowitego, domowego ciepła. Przywodzą na myśl czyste i ciepłe domy wiejskie, w jakich czasem spędzaliśmy wakacje. Z pewnością w tym kontekście nie można uznać białych wnętrz za zimne i bezduszne.

Zabawy z bielą we wnętrzach na styl wiejski, to również zawsze modne tak zwane drewno przecierane, czyli malowane specjalna techniką, która daje wrażenie postarzenia materiału. Drewniane meble, czy elementy stolarki, są malowane białą farbą – najczęściej akrylową, a następnie ich powierzchnia zostaje potraktowana papierem ściernym tak, ze spod warstwy farby przebija się struktura drewna. Takie meble w białym wnętrzu nie zlewają się całkowicie  z otoczeniem, a jednocześnie łamią biel niezwykle subtelnie i delikatnie. Możemy wtedy pozwolić sobie na bardziej odważne i zdecydowane kolorystycznie dodatki bez utraty efektu charakterystycznego białych wnętrz – czystości i przestrzenności.

Białe wnętrza nowoczesne

Oczywiście jeśli lubimy wnętrza surowe nieprzeładowane, otwarte i nowoczesne, biel jest naszym najlepszym sprzymierzeńcem. Jest uniwersalna – zawsze modna i najłatwiejsza w „obróbce” w nowoczesnych wnętrzach. W  białe wnętrza możemy wkomponować praktycznie wszystko – również meble i dodatki ultra nowoczesne. Tak więc jeśli odpowiadają nam wnętrza chłodne, sterylne, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zdecydujemy się na biel w połączeniu z minimalistycznymi, nowoczesnymi dodatkami – czarnymi, szarymi, czy w kolorze srebra. Na tle takiego wnętrza, szczególną uwagę będzie zwracał każdy detal typu kolorowa fotografia, czy pojedynczy, stary bibelot. Dlatego ważne, aby nic nie znajdowało się w naszym białym, nowoczesnym wnętrzu przez przypadek.

Similar Posts