Dekoracje

Tureckie dywany do pokoju

Tureckie dywany do pokoju

Historia dywanu sięga z całą pewnością III w. p.n.e. – tak datowany jest najstarszy odnaleziony koło miejscowości Pazyryk na Syberii czerwono – złoty dywan, który podziwiać można dziś w Muzeum Ermitażu w Sankt Petersburgu. Prawdopodobnie tradycja wyplatania dywanów wywodząca się z Azji Środkowej sięga jeszcze bardziej wgłąb cywilizacji, jednak nie ma na to bezpośrednich historycznych dowodów. Nie ulega jednak wątpliwości, że najcenniejsze i najpiękniejsze dywany pochodziły z Persji, Kirgistanu, Turkmenistanu oraz Turcji, która znana jest z wyrobów włókienniczych do dziś.

 

Początkowo dywany tkane były przez ludy koczownicze z przyczyn czysto utylitarnych – dla ochrony przed chłodem nagiej ziemi oraz brudem i piaskiem ubogich w roślinność terenów. Miały z punktu widzenia często zmieniających otoczenie nomadów jeszcze jedną zaletę – łatwo było je zwinąć i przenieść w inne miejsce. Służyły do spania, siedzenia, gotowania – na nich toczyło się życie rodzinne i towarzyskie. Ich wytwarzaniem zajmowały się tradycyjnie kobiety, a utkanie jednego dywanu przy pomocy krosien trwało niekiedy całe miesiące.

 

Z czasem, prócz ochrony przed chłodem, dywany zaczęły pełnić również funkcję zdobniczą, stanowiły o statusie społecznym, a także były ważnym elementem posagu. Każdy z nich, misternie wykonywany z pięknie barwionych naturalnymi środkami włókien wełnianych i jedwabnych, opowiadał inną historię – baśń, heroiczne czyny wojennych bohaterów, rodzinne historie. Takie perskie czy tureckie dywany były drogocennym darem, często ofiarowanym władcom europejskim przez szachów czy wezyrów.

 

Tradycja przetrwała wieki i również dziś dywan z Turcji stanowi chętnie wykorzystywany w naszych domach element zdobniczy. Często zajmuje uprzywilejowane miejsce w salonie, chętnie kupowane są też dywany do sypialni. Choć w sprzedaży przeważają obecnie produkowane seryjnie dywany z włókien syntetycznych, można niekiedy w wyspecjalizowanych salonach, takich jak np. internetowy sklep Topworld – https://www.topworld.pl/, nabyć dywany wykonane z wełny i to zarówno o wzorach tradycyjnych, jak i nowoczesnych – w minimalistycznej gamie kolorystycznej, o geometrycznych wzorach lub gładkich. Na uwagę zasługują tu również dywany tkane ręcznie. I w tej kategorii nabyć można te proste, jednokolorowe, ale także przepiękne, stylowe dywany o cudownych, roślinnych motywach, orientalnej ornamentyce i nasyconych barwach. A już crème de la crème majstersztyku tkackiego są dywany jedwabne – delikatne, z dyskretnym połyskiem, niezwykle przyjemne w dotyku i przywodzące na myśl pałacowe arrasy na miarę królewskich rodów.

 

 

 

Similar Posts