Porady

Jak przebiega montaż instalacji fotowoltaicznej? Sprawdź!

Montaż instalacji fotowoltaicznej - na czym polega?

Montaż instalacji fotowoltaicznej jest kluczowym etapem, od którego zależy jak działać będzie instalacja fotowoltaiczna. Nieprawidłowy lub zrealizowany w niewłaściwym miejscu montaż fotowoltaiki może powodować powstawanie problemów związanych z efektywnością lub awaryjnością instalacji. Decydując się na zainstalowanie fotowoltaiki ważne jest, by wiedzieć, co jest w całym procesie najważniejsze.

Montaż instalacji fotowoltaicznej – etap początkowy 

Planowanie montażu instalacji fotowoltaicznej jest równie ważne, jak sam montaż. Dobremu zaplanowaniu montażu fotowoltaiki służy audyt fotowoltaiczny. Dzięki niemu możliwe jest wybranie odpowiedniego miejsca dla instalacji oraz powierzchni, jaką mogą zająć, by nie kolidować np. z infrastrukturą dachową lub zacienionymi miejscami. 

Montaż instalacji fotowoltaicznej powinien być przeprowadzony od podstaw przez specjalistów, którzy pomogą odpowiednio dostosować instalację do panujących warunków. Specjaliści firmy Sunergo zajmują się montażem instalacji fotowoltaicznych na każdym etapie – od wstępnego audytu, przez kompletny montaż, aż po obsługę posprzedażową. 

Proces montażu fotowoltaiki – podobieństwa i różnice 

W chwili, gdy miejsce i dostępna powierzchnia pod panele fotowoltaiczne są już znane, następuje proces montażu paneli fotowoltaicznych. W zależności od tego, w jakim miejscu będzie montowana instalacja fotowoltaiczna, zróżnicowany będzie system montażowy instalacji. 

W przypadku instalacji na dachu skośnym, przeważnie nie będą potrzebne dodatkowe konstrukcje wsporcze, które dostosują kąt nachylenia paneli do optymalnej wartości ok. 30 stopni. Na dachach skośnych istotne jest dopasowanie konstrukcji wsporczej do materiału pokrycia dachowego. Jeżeli dach pokryty jest dachówką, swoje zastosowanie znajdą specjalne haki, które montuje się pomiędzy dachówkami. Taki system gwarantuje brak większej ingerencji w strukturę pokrycia dachowego. W przypadku systemu mocowań, który stosuje się do pokrycia dachu blachodachówką, konieczne może być wykonanie odwiertów w strukturze pokrycia dachowego. W tym przypadku konieczne jest uszczelnienie miejsca odwiertu. 

Inne konstrukcje stosuje się w przypadku zastosowania konstrukcji wsporczych na dachach płaskich lub na gruncie. Zarówno na dachach, jak i na gruncie możliwe jest zastosowanie systemów mocowanych do powierzchni, jak również dociążanych, zwanych również balastowymi, które nie muszą być dodatkowo przytwierdzone do powierzchni. Zastosowanie konstrukcji wsporczych może nieznacznie zwiększyć koszty inwestycji, jednak dzięki nim panele fotowoltaiczne mogą zyskać idealne ustawienie względem promieni słonecznych. Montując instalację fotowoltaiczną na konstrukcjach wsporczych ważne jest również ich odpowiednie rozmieszczenie tak, aby wzajemnie się nie zacieniały. 

Fotowoltaika - jak wygląda montaż?

Koszty montażu paneli fotowoltaicznych

Koszt całej instalacji fotowoltaicznej to koszt ok. 20-30 tys. zł. Dokładna cena zależy jednak od wielu czynników, głównie od mocy i wielkości instalacji fotowoltaicznej. Koszty robocizny związane z pełnym montażem całej instalacji są najczęściej wynoszą kilka tysięcy złotych. Pełny koszt wykonania instalacji fotowoltaicznej można jednak zredukować poprzez dofinansowania do fotowoltaiki. Obecnie na rynku wciąż działają takie programy, jak Mój Prąd 4.0, Czyste Powietrze czy ulga termomodernizacyjna. Dzięki nim możliwe jest zredukowanie kosztów instalacji fotowoltaicznej o kilka tysięcy złotych. Wielkość dofinansowania zależy często od kosztów całkowitych instalacji – im większą instalację montujemy, tym większą kwotę dofinansowania otrzymujemy. 

Montaż instalacji fotowoltaicznej to ważny krok na samym początku inwestowania w fotowoltaikę. Instalując fotowoltaikę warto rozszerzyć swoją wiedzę o niej, jej montażu i eksploatacji. Dzięki temu, fotowoltaika może bezawaryjnie i efektywnie służyć przez długie lata. 

Similar Posts