Porady

Gdzie znajdują zastosowanie odkuwki stalowe?

Gdzie znajdują zastosowanie odkuwki stalowe?

W procesie produkcyjnym rozmaitych pojazdów, a także urządzeń i maszyn rolniczych oraz przemysłowych, często stosuje się rozmaite wyroby hutnicze. Zalicza się do nich przede wszystkim takie elementy, jak odkuwki stalowe. Warto mieć świadomość, że aby spełniały one należycie swoje zadania, muszą być wykonane w należyty sposób przy użyciu wysokiej jakości metalu. Koniecznie dowiedz się, jak powstają stalowe odkuwki oraz jakie jest ich zastosowanie.

Odkuwki stalowe – jak się je wytwarza?

Odkuwkami stalowymi na ogół nazywa się specjalne produkty hutnicze, które tworzone są podczas procesu wykuwania. W praktyce oznacza to, że powstają one przy użyciu jednego kawałka materiału. Najwyższej klasy odkuwki stalowe to artykuły, których produkcja odbywa się kilkuetapowo. Najpierw należy odpowiednio przygotować materiał, przycinając stal do optymalnych wymiarów. Takie tworzywo, zwane fachowo wsadem, w dalszej kolejności wkłada się do pieca elektrycznego albo gazowego nagrzanego do optymalnej temperatury, wynoszącej w tym przypadku 1200 stopni. Następnie odkuwki stalowe poddawane są obróbce plastycznej. Do tego celu najczęściej wykorzystuje się odpowiednio dobrane kuźniarki poziome albo pionowe, a także młoty matrycowe i prasy kuźnicze. W gotowych odkuwkach trzeba wykonać otwory, które później poddaje się procesowi kalibracji oraz wyginaniu. Wysokogatunkowe odkuwki muszą również spełniać określone parametry wytrzymałościowe. Zazwyczaj w tym celu wykonane wyroby hartuje się w wodzie, oleju albo polimerze. Na ostatnim etapie produkcji odkuwek muszą one zostać dokładnie oczyszczone z różnych zabrudzeń powstałych we wcześniejszych fazach. Służą temu takie procesy, jak szlifowanie oraz śrutowanie. Po pomyślnej realizacji całego procesu produkcyjnego zaleca się wykonanie szczegółowej kontroli jakościowej wyrobów.

Wszechstronne zastosowanie odkuwek stalowych

Odkuwki stalowe mają wszechstronne zastosowanie. Wykorzystuje się je powszechnie w różnych branżach, takich jak przemysł motoryzacyjny, energetyczny, kolejowy oraz rolniczy. Elementy wytwarzane przez specjalistów z takich firm, jak MTM STAL, wyróżniają się trwałością oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne i niekorzystne oddziaływanie czynników chemicznych. Świetnie nadają się one do wykonywania różnego rodzaju łączników, przekładni, dużych kół zębatych oraz wałów napędowych, montowanych m.in. w samochodach, a także maszynach rolniczych i przemysłowych. W zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji klienci mają do wyboru modele standardowe oraz przygotowywane na zamówienie.

Similar Posts