Projektowanie

Innowacyjne rozwiązania w projektowaniu przestrzeni wielofunkcyjnych w domach

Nowocześnie zaprojektowane domy są nie tylko estetyczne, ale też funkcjonalne. Przestrzenie w pomieszczeniach muszą być zagospodarowywane oszczędnie, aby efektywnie wykorzystać każdy dostępny metr kwadratowy. Projektanci proponują inwestorom wiele praktycznych rozwiązań, które pozwalają na efektywne zaadaptowanie docelowego budynku do zmiennych potrzeb i wymagań. Przestrzenie wielofunkcyjne integrują w sobie wiele możliwych zastosowań, przez co są wyjątkowo uniwersalne i przydatne.

Efektywne wykorzystanie przestrzeni

Współczesne projekty domów coraz częściej efektywnie wykorzystują różne elementy przestrzeni pomieszczeń. Jeżeli są wystarczająco wysokie, dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie regałów i półek sięgających sufitu. W ten sposób da się podnieść funkcjonalność wnętrz poprzez zwiększenie miejsca na przechowywanie różnych rzeczy, z zarazem nadać pomieszczeniom oryginalności. Jeżeli projekt domu zakłada też obecność przestrzeni pod schodami, warto wykorzystać ją jako dodatkowy obszar do przechowywania rzeczy. W miejscu tym można też wygospodarować domową biblioteczkę lub nawet dodatkową łazienkę. Kolejną ważną kwestią jest odpowiednia optymalizacja przestrzeni zewnętrznej. Balkon, taras i ogród doskonale sprawdzają się jako przedłużenie obszaru funkcjonalnego domu, dlatego warto starannie je zaaranżować.

Odpowiednie zagospodarowanie pomieszczeń

Projekty domów jednorodzinnych coraz częściej powstają z myślą o zastosowaniu funkcjonalnych mebli w poszczególnych pomieszczeniach. Łózko z wbudowanym biurkiem, rozkładany stolik kawowy czy sofa z funkcją spania to tylko niektóre z elementów wyposażenia, które pozwolą na bardziej efektywne zagospodarowanie wnętrz oraz podniesienie ich użyteczności. Niezbędne rozwiązania warto zastosować także w kuchni i łazience. Pomieszczenia te spełniają bardzo ważną funkcję, dlatego warto zadbać o ich odpowiednie zagospodarowanie. Ich przestrzeń może być wielofunkcyjna po właściwym zintegrowaniu mebli ze sprzętami AGD, wykorzystaniu szafek narożnych w kuchni czy umieszczeniu w łazience lustra na pełnej wysokości ściany. W domu warto też wygospodarować przestrzenie do pracy. Nie zawsze konieczne jest w tym celu wydzielenie osobnego pokoju, ponieważ funkcjonalną strefę biurową czy warsztatową da się urządzić w wielu innych pomieszczeniach.

Integracja otwartych wnętrz

W nowoczesnych projektach domów bardzo często występują integracje różnych pomieszczeń. Trendem znanym od wielu lat jest chociażby uwzględnienie otwartego salonu, który jest scalany z kuchnią. Obecnie powszechne staje się też połączenie sypialni z garderobą czy domowym gabinetem. Aby przestrzeń otwarta nie był chaotyczna, musi być odpowiednio zorganizowana. Z tego względu dobrym rozwiązaniem są bez wątpienia gotowe projekty domów, które pozwalają na uzyskanie takiej wielofunkcyjnej aranżacji. Zależnie od potrzeb, inwestor może też dokonać adaptacji i zmienić wiele parametrów przyszłego budynku. Projekty domów z kosztorysem pod klucz od lat realizuje firma New-House, a z jej aktualną ofertą można się zapoznać tutaj. Na szczególną uwagę zasługują otwarte plany pięter, które obejmują w jednym dużym pomieszczeniu część dzienną, kuchenną i jadalnianą.

foto1 (1)

Innowacyjne i elastyczne rozwiązania

W projektowaniu wielofunkcyjnym uwzględniane są wszystkie pomieszczenia domu, dzięki czemu poszczególne pokoje maksymalizują dostępną przestrzeń życiową w wyjątkowo elastyczny sposób. Dotyczy to nawet najmniejszych wnętrz, takich jak chociażby sypialnie. W ich przypadku wielofunkcyjność objawia się efektywnym połączeniem z garderobą, co znacząco usprawnia komunikację i ogranicza konieczność poruszania się po całym domu celem zmiany ubrań. Wielofunkcyjność coraz częściej objawia się również w kuchniach. Obecnie coraz częściej jest ona połączona ze strefą jadalnianą, a także zawiera specjalną wyspę z kompletnym blatem roboczym. Po przygotowaniu posiłku domownicy po prostu zasiadają na wysuwanych od dołu hokerach. W kuchni efektywnie wykorzystać można również ściany, tworząc zestaw kompaktowy zestaw wysuwanych lub otwieranych szafek pod sam sufit.
Artykuł sponsorowany.

Similar Posts