Porady

Pościel jednokolorowa w sypialni – jaki model wybrać?

Coraz więcej osób zaczyna cenić sobie minimalizm, w sypialni rezygnując z wzorzystych pościeli na rzecz kompletów jednokolorowych. Dopasowanie takiej pościeli pod względem materiału i koloru nie jest takie łatwe, jakby się mogło wydawać. Jeśli urządzasz swoją sypialnię w nurcie minimalizmu, koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Dowiesz się z niego, w jaki sposób dobrać odpowiednią pościel jednokolorową do sypialni.

Odpowiedni materiał – zadbaj o swoją wygodę

Pościel jednokolorowa może być wykonana z różnych materiałów. Najpopularniejsza jest bawełna, oprócz niej na naszym rynku znajdziesz komplety wykonane z jedwabiu, lnu, włókna bambusowego oraz materiałów syntetycznych.

Z racji tego, że każdego dnia w łóżku spędzamy przynajmniej kilka godzin i przez ten czas nasze ciało ma styczność z tkaniną, warto zadbać, aby była ona jak najbardziej delikatna, przewiewna i przyjemna w dotyku, aby nie podrażniła Twojej skóry. Stanowczo odradzamy kupowania pościeli syntetycznej (poliester), zdajemy sobie sprawę, że niska cena jest kusząca, jednak to jedna z niewielu zalet takiej pościeli. Syntetyczny materiał nie przepuszcza odpowiednio powietrza, co jest dużą wadą, zwłaszcza w okresie letnim, gdzie ciało narażone jest na pocenie.  Znacznie lepiej wybrać pościel wykonaną z materiałów naturalnych, np. z bawełny. Bawełna nie jest dużo droższa od poliestru, a wykazuje więcej cech, które pozytywnie wpływają na sen, jest między innymi przewiewna, delikatna w dotyku i odprowadza wilgoć.

Jaki rodzaj pościeli wybrać?

Odpowiedni materiał pościeli ma duże znaczenie, to od niego zależy czy nasz sen będzie komfortowy, czy jednak będziemy się budzić w nocy z powodu potu lub gorąca. Materiał to nie jest to samo co rodzaj tkaniny. W poprzednim akapicie wspomnieliśmy o tym, że najlepiej wypadają materiały naturalne, najbardziej popularna jest bawełna. Z tego materiału wykonuje się kilka rodzajów tkanin, które następnie wykorzystywane są do szycia pościeli. Wybór odpowiedniej pościeli powinien być uzależniony od naszego gustu oraz stylu, w którym urządziłaś sypialnię, np. elegancka satyna nie koniecznie będzie pasować do sypialni rustykalnej, z kolei pościel frotte może podkreślić nowoczesną i energiczną sypialnię, z racji oryginalnej, pętelkowej powierzchni.

Poniżej znajdziesz listę popularnych rodzajów tkanin, z których szyje się pościel jednokolorową:

  • Pościel z kory
  • Pościel jersey
  • Pościel frotte
  • Pościel z satyny bawełnianej
  • Pościel z bawełny płaskiej
  • Pościel z makosatyny
  • Pościel flanelowa

Każda tkanina różni się miedzy sobą kilkoma szczegółami, ale ma cechę wspólną – wykonane są z naturalnego materiału. Oczywiście na rynku możesz znaleźć komplety z satyny, które w swoim składzie mają 100% poliestru, dlatego przed zakupem koniecznie zwróć uwagę na skład pościeli.

Kolory pościeli – jak dopasować komplet do sypialni?

Na pozór nie ma tutaj nic trudnego, pościel nie posiada żadnych wzorów, więc co tu może pójść nie tak? Otóż odpowiednia kolorystyka w sypialni ma duże znaczenie dla naszego komfortu psychicznego. Aby wybrać odpowiedni kolor pościeli, musimy pokrótce zapoznać się z zasadami doboru koloru w sypialni.

Istnieje kilka zasad, które mówią o tym, w jaki sposób dobierać kolory w pomieszczeniu. Jednym z nich jest złota trójka, mówi ona, że najlepiej, jeśli w pomieszczeniu zostaną użyte tylko 3 kolory (istnieją od tego wyjątki np. czerń i biel), jednak złota trójka jest jednak najbezpieczniejszą opcją.

Kolejną zasadą jest zasada 60-30-10 – wyraża ona jaki procent udziału w pomieszczeniu mają dane kolory.

60% – to kolor główny – ściany, podłoga, główne meble, zasłony.

30% – to kolor wtórny – tkaniny, mniejsze meble, nie może konkurować z kolorem głównym.

10% – to kolor akcentujący, dopełnia całość wystroju sypialni, są to obrazy, figurki, uchwyty, poszewki itp.

Koło kolorów

Aby odpowiednio połączyć kolory w sypialni i dobrać pościel z pomocą przychodzi nam koło kolorów. Wiemy już, ile powinno być kolorów, teraz dowiemy się jak wybrać kolory.

kolo.jpg

  1. Pierwszą zasadą jest monochromatyczność. Weźmy pod uwagę zasadę złotej trójki i 60-30-10. Przykładem będzie kolor żółty, poruszamy się tylko po jednym kolorze i wykorzystujemy do aranżacji 3 odcienie tej barwy. Głównym kolorem będzie mocna żółć, pościel, jako że nie jest głównym elementem w sypialni, powinna mieć inny odcień niż ściany.
  2. Kolory pokrewne – są to kolory, które sąsiadują ze sobą na kole barw. I tak jak to wygląda na kole barw, tak samo dobrze będzie wyglądać w Twojej sypialni. Sąsiednimi kolorami dla żółtego będzie limonka i zieleń. Wykorzystaj te kolory wraz z zasadą 60-30-10, wtedy odpowiednio dobierzesz kolor ścian, pościeli i dodatków, zachowując harmonię.

 

  1. Ostatni sposób to zasada kontrastu. Po prostu wybierz kontrastujące do siebie kolory. Najprostszym przykładem będzie biel i czerń, ale czy wiesz, jak to jest np. w przypadku żółci albo czerwieni? Kolory kontrastujące to te, które na kole barw są naprzeciw siebie, np. czerwień + zieleń, fiolet + żółć.

 

Stosując się do tych zasad, sprawisz, że Twoje sypialnia będzie harmonijna. Znacznie lepiej przecież spędzać czas w pomieszczeniu, które nas odpręża, a odpowiednia kolorystyka ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie.

Na sam koniec

Wybierając pościel jednokolorową, nie skupiaj się wyłącznie na jej odcieniu, jest to bardzo ważne, to fakt, jednak nic nam po pięknej pościeli, jeśli będzie wykonana ze słabych jakościowo materiałów. Kupując pościel, zwróć uwagę na jej skład, oraz detale takie jak np. sposób zapięcia lub łatwość czyszczenia.

Similar Posts