Drzwi wewnętrzne pełnią istotną funkcję w każdym budynku, ale nie sposób zignorować także walorów estetycznych. Odpowiednio dobrane drzwi potrafią odmienić całe pomieszczenie. Wyjaśniamy, jak w aranżacji wnętrz sprawdzają się drzwi przylgowe, czym się charakteryzują i co odróżnia je od drzwi bezprzylgowych.
Charakterystyka drzwi przylgowych
Drzwi przylgowe mają wcięcie zachodzące na ościeżnicę. Wycięcie jest nazywane przylgą lub felcem i sprawia, że drzwi nie zlewają się ze ścianą. Zamiast tego są dobrze widoczne, często także z zawiasami. Drzwi przylgowe mogą mieć bardzo zróżnicowany design i świetnie wpasowują się w pomieszczenia o różnych stylach. Ten rodzaj drzwi jest znany i stosowany od wieków, dlatego drzwi przylgowe zwykle określa się mianem tradycyjnych, a w sklepach nie ma problemów z ich dostępnością.
Co więcej, drzwi przylgowe są stosunkowo łatwe w montażu i regulacji zawiasów. Ma to duże znaczenie dla kosztów montażu i stanowi spore ułatwienie dla osób, które zdecydują się na samodzielne zamontowanie drzwi.
Gdzie stosuje się drzwi przylgowe?
Warto pamiętać, że drzwi przylgowe są dostępne w różnych stylach, dlatego z łatwością dopasujemy je do aranżacji każdego wnętrza. Uważa się, że drzwi tego rodzaju najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach tradycyjnych i klasycznych, czyli praktycznie wszędzie. Wyjątek stanowią pomieszczenia minimalistyczne i nowoczesne. Wtedy najlepszym rozwiązaniem będą drzwi bezprzylgowe, a więc takie, które wtapiają się w ścianę, tworząc z nią jedną płaszczyznę. Tego typu drzwi będą prezentowały się zbyt surowo w przytulnym salonie, czy w klasycznej sypialni. Drzwi przylgowe cieszą się większą popularnością, ale warto pamiętać, że mamy wybór i możliwość perfekcyjnego wykończenia wnętrza w każdym stylu.
Drzwi przylgowe czy drzwi bezprzylgowe. Co wybrać?
Duży wpływ na aranżację pomieszczeń w domach i mieszkaniach mają trendy wnętrzarskie. Gdy coś jest modne, jest również chętniej wybierane przez konsumentów. Drzwi bezprzylgowe zyskały na popularności w ostatnich latach, gdy modne stały się wnętrza minimalistyczne i industrialne. Trendy sięgają jednak znacznie dalej i w katalogach znajdziemy także wiele innych stylów wnętrzarskich, gdzie najlepiej sprawdzą się drzwi przylgowe.
Design i trendy wnętrzarskie to jednak nie wszystko. Istotne są również koszty, które rosną w przypadku drzwi bezprzylgowych. Montaż drzwi przylgowych jest dużo prostszy a przez to również tańszy. Oszczędzamy także czas. Jeśli chodzi o koszt samych drzwi, to szacuje się, że drzwi bezfelcowe są droższe ze względu na bardziej złożoną budowę. W sklepach znajdziemy jednak mnóstwo propozycji w różnych cenach i drzwi przylgowe nie zawsze będą tańsze od bezprzylgowych. Wpływ na cenę mają też parametry techniczne, takie jak rodzaj ościeżnicy, izolacyjność akustyczna, czy odporność na wilgoć. Warto wziąć pod uwagę dostępny budżet i spędzić trochę czasu na poszukiwaniach. Wygodne drzwi dobrej jakości będą funkcjonalną ozdobą domu na długie lata.